Szlaki


W Puszczy Niepołomickiej znajdują się cztery oznakowane szlaki turystyczne - zielony, czerwony, niebieski i czarny - których łączna długość wynosi ponad 33 km. Las poprzecinany jest gęstą siecią leśnych dróg - zarówno pieszych, jak i rowerowych czy konnych - co umożliwia zaplanowanie swojej własnej, unikatowej trasy. Prostopadłe rozłożenie dróżek sprawia, że w Puszczy naprawdę trudno się zgubić.
(Większa mapa dostępna tutaj).


Szlak zielony - 18 km

Trasę rozpoczynamy na Rynku w Niepołomicach. Kontynuujemy ul. Piękną i na rondzie obok Kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników skręcamy w ul. Bocheńską, która poprowadzi nas aż do samej Puszczy. Po drodze warto również zwiedzić zabytkowy cmentarz żydowski, znajdujący się na końcu ul. Bohaterów Getta (w prawo od ul. Bocheńskiej).
Kolejnym punktem jest dawny ośrodek „Krakowianka” (obecnie „Smak Bar”) przy którym skręcamy w prawo w drogę leśną. Konieczne jest pokonanie dość ruchliwej dwupasmówki nr. 75. Podążamy trasą przez około 1,15 km, aż dojdziemy do Drogi Królewskiej. Tu skręcamy w prawo.
Po pokonaniu ok. 2 km dojdziemy do skrzyżowania z ulicą Polesie (Sitowiec). W tym miejscu znajduje się Dąb Batorego oraz pochodzący z 1914 roku cmentarz wojenny i zabytkowe kapliczki. Kontynuujemy trasę Drogą Królewską – po ok. 1,7 km przechodzimy obok Dębu Augusta.
Po przejściu 3,25 km od Sitowca jesteśmy przy leśniczówce w Przyborowie. Tu również znajdują się zabytkowe kapliczki. Skręcamy w prawo i podążamy szlakiem przez ok. 1,6 km. Po drodze znajdziemy się w pobliżu Kobylej Głowy. Na następnym rozwidleniu skręcamy w lewo i po 1,5 km w prawo.
Kontynuujemy trasę przez kolejne 800 metrów i skręcamy w lewo i po 1,15 km jeszcze raz w prawo. Po 2,17 km skręcamy w prawo i idziemy dalej prosto przez około 900 m. Na tym odcinku, po naszej prawej stronie znajduje się Rezerwat Przyrody Długosz Królewski. Skręcamy w lewo i kontynuujemy trasę przez około kilometr, kończąc przy przystanku PKP w Stanisławicach.


Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”

Przez Puszczę Niepołomicką przebiega również spora część szlaku Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, który liczy aż 85,5 km (wliczając trasy łącznikowe 141,3 km). Jest to turystyczny szlak kulturowy wiodący po dawnych salinach wielicko-bocheńskich. Trasa jest zaprojektowana tak, aby jej pokonanie było możliwe w przeciągu kilku dni (po 20-30 km na dzień), co umożliwia bogata baza turystyczna znajdujących się na szlaku miejscowości. Projektanci uwzględnili również walory krajoznawcze i kulturowe. Na trasie znajdują się najciekawsze atrakcje turystyczne związane z dawnymi Żupami Krakowskimi oraz wiele fragmentów o walorach widokowych. Są to między innymi: Droga Królewska w Puszczy Niepołomickiej, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, „Via Regia Antiqua” i Klasztor Benedyktynek w Staniątkach.


Szlak Bursztynowy Greenways

Ciekawą propozycję stanowi Bursztynowy Szlak Greenways, międzynarodowy szlak wiodący z Budapesztu, przez Kraków aż po Morze Bałtyckie. Interesujący nas fragment to trasa Nowa Huta Plac Centralny – Mogiła – Pleszów – Stryjów – Przylasek Lisiecki – Most na Wiśle – Niepołomice – Sitowiec – Hysne – Żubrostrada – Gawłówek – Mikluszowice – Bogucice – Okulice. Całkowita długość tego odcinka wynosi 50 km, jest to więc doskonałe rozwiązanie dla miłośników kolarstwa odwiedzających Puszczę ze strony Krakowa. Na trasie napotkamy wiele ciekawych i zróżnicowanych atrakcji: Łąki Nowohuckie, Klasztor oo. Cystersów w Mogile, drewniany Kościół św. Bartłomieja, stawy w Przylasku Rusieckim (atrakcyjne miejsce dla wędkarzy a latem również kąpielisko), zabytki w obrębie centrum Niepołomic, Droga Królewska, okolice Ośrodka Hodowli Żubrów oraz Sanktuarium Maryjne w Okulicach.


Szlak Żeleńskich

Szlak główny (czarny) liczy około 52 km i stanowi połączenie pomiędzy Karpackim Szlakiem Rowerowym (Krościenko – Cieszyn) a Szlakiem Bursztynowym Greenways (Budapeszt – Gdańsk). Trakt wiedzie z parkingu przy dawnym ośrodku „Krakowianka” w Puszczy Niepołomickiej, a następnie: Podlas – Gruszki – Brzezie – Grodkowice – Cichawa – Krakuszowice – Niegowić – Niewiarów – Liplas – Gdów – Podolany – Kobylec – Łapanów – Boczów – Słupia – Jodłownik. Na trasie spotkamy liczne cmentarze wojenne dokumentujące walki toczone w grudniu 1914 roku przez wojska austriackie o przełamanie ofensywy armi rosyjskiej (operacja łapanowsko-limanowska). Szczególną atrakcję stanowi dwór Żeleńskich w Grodkowicach, wzniesiony w 1902 roku przez Stanisława Żeleńskiego..

Komentarze: