Puszcza Niepołomicka to zdecydowanie największa atrakcja tego regionu, ale nie jedyna. W jej okolicach znajduje się wiele innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Poniżej znajdziecie krótkie opisy wybranych miejsc z okolic Puszczy, które obowiązkowo powinien zwiedzić każdy turysta.
Ta gotycka budowla, pochodząca z I połowy XIV wieku, została wzniesiona z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Zamek stanowił ongiś myśliwską "bazę", z której wyruszały wyprawy do Puszczy Niepołomickiej. W późniejszych czasach kolejni polscy władcy - Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary oraz Zygmunt August - przeprowadzili liczne przebudowy, którym zamek zawdzięcza swój obecny kształt. Dzięki królowej Bonie przy południowej ścianie utworzono wspaniałe, włoskie ogrody. W XVII wieku, w wyniku "potopu szwedzkiego" zamek podupadł, a w czasie rozbiorów Austriacy urządzili w nim koszary. Renowacja zamku rozpoczęła się w 1991 roku, gdy obiekt stał się własnością Gminy Niepołomice. Obecnie budynek jest już całkowicie odrestaurowany. W komnatach zamkowych mieści się muzeum, hotel i restauracja. Jest to również miejsce koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Legenda mówi, że w podziemiach najstarszej części zamku znajduje się kamień z wawelskiej kaplicy Gereona, przywieziony tu przez Kazimierza Wielkiego. Badania naukowców potwierdziły istnienie w tej części zamku czakramu, mającego korzystny wpływ na zdrowie człowieka.
Kościół został zbudowany w latach 1350-1358 z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego, który chciał w ten sposób podziękować Bogu, za odniesione na Rusi zwycięstwo (22 czerwiec 1349). Budowla została wzniesiona w stylu gotyckim. W 1596 roku Jan Branicki - starosta Niepołomic - ufundował renesansową kaplicę grobową dla swoich rodziców. W 1640 roku Stanisław Lubomirski wybudował kaplicę św. Karola Boromeusza. To właśnie w tym miejscu znajduje się przywieziony z Bolonii obraz św. Karola, przed którym 400 lat temu miało miejsce cudowne uzdrowienie Anny Branickiej. Obok kościoła znajduje się zabytkowa dzwonnica z 1837 roku.
Kopiec stoi na miejscu zwanym Wężową Górą. Początkowo znajdował się tutaj krzyż, upamiętniający prześladowania dzieci z Wrześni. Dopiero w 1910 roku, członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" postanowili usypać kopiec, upamiętniający 500 rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. W trwającym przez 5 lat sypaniu (1910 - 1915) brali udział Polacy, pochodzący z wszystkich trzech zaborów. Na szczycie kopca znajduje się kamienny obelisk z napisem: "Grunwald 1410 - 1910". Legenda mówi, że w okolicach Wężowej Góry znajduje się wyjście tajnego korytarza, prowadzącego do niepołomickiego zamku.
Znajdujący się przy Placu Zwycięstwa, niepołomicki ratusz został wybudowany w 1903 roku. Jego projektantem był słynny architekt i konserwator sztuki, Jan Sas-Zubrzycki. Obecnie budynek ten jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice. W 2003 roku, z okazji setnej rocznicy powstania obiektu, gmina przeprowadziła remont zewnętrznej elewacji i niektórych wnętrz, dzięki czemu został przywrócony historyczny charakter budynku.
Jest to pierwszy zespół klasztorny sióstr Benedyktynek w Polsce. Został on wybudowany w 1200 roku dla Wizenny - córki fundatora klasztoru, Klemensa Jaksy. W skład klasztoru wchodzą: gotycki kościół, dzwonnica, cmentarz, spichlerze z 1777 roku, klasztory z XVI i XVII wieku, dom kapelana, zabudowania gospodarcze dawnego folwarku, rządcówka oraz budynek dawnej szkoły dla szlachcianek. Całość otacza wysoki mur z barokową bramą wjazdową. Znajduje się tu namalowany na drewnie, wspaniały obraz Matki Boskiej Bolesnej. W XVII wieku klasztor został splądrowany przez Szwedów. Według legendy jeden ze szwedzkich żołnierzy zdecydował się zostać w klasztorze na zawsze, jako ogrodnik, czemu nazwę zawdzięcza tamtejszy "Ogród szwedzki". Dzięki znajdującym się nieopodal Niepołomicom, klasztor odwiedzany był przez wielu polskich władców m.in. Władysława Jagiełłę, Zygmunta Starego, Stefana Batorego i wielu innych.
Naprzeciwko Zamku Królewskiego znajduje się założony w 1926 roku park. Liczne alejki oraz dziecięcy plac zabaw uczyniły z niego popularne miejsce spacerów i spotkań. Latem, na znajdującej się w parku scenie odbywają się występy i pokazy artystyczne. Miejsce to jest szczególnie oblegane podczas dorocznych Dni Niepołomic. Naprzeciwko sceny, w samym centrum parku, rośnie "Dąb Wolności" posadzony 7 listopada 1918 roku podczas uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Po II Wojnie Światowej park podupadł, lecz w latach 1993-1994 został gruntownie odrestaurowany. W parku znajduje się również pomnik upamiętniający żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej, z podniosłym napisem: "Zginęli abyśmy mogli żyć". Na terenie parku zlokalizowana jest też niepołomicka Izba Regionalna, w której można obejrzeć bogatą wystawę starych przedmiotów codziennego użytku, takich jak skrzynie, kołowrotki, czy balie. Odbywają się tu również zajęcia z modelarstwa i konserwatorstwa. Izba powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej oraz Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Uroczyste otwarcie miało miejsce 3 czerwca 2001 roku, podczas X Dni Niepołomic. Budynek, w którym mieści się Izba pełnił dawniej funkcję stodoły, co podkreśla tematykę wystawy.
W miejscowości Brzezie znajduje się, wybudowany w 1924 roku kościół, który zajmuje miejsce swojego poprzednika z XIV wieku. Na jego dziedzińcu znajduje się kaplica, powstała w 1903 roku. Ta klasycystyczna budowla stanowi mauzoleum, związanej z Puszczą Niepołomicką rodziny Żeleńskich. Projekt kaplicy stworzył przyjaciel Żeleńskich- Władysław Ekielski. Wewnątrz znajduje się wiele napisów, upamiętniających członów rodziny. Na jednej z zewnętrznych ścian znajduje się napis: "Na cześć przodków rodziny Żeleńskich, którzy przez cztery wieki swe gniazdo rodzinne w całości utrzymali dla potomków z wolą i pragnieniem, aby w największym doń przywiązaniu nigdy nie ustawali. Stanisław z Żelanki Żeleński grobowiec ten wystawił w roku 1903."
Według historyków, pierwszy dwór rodu Żeleńskich w Grodkowicach musiał powstać jeszcze w XV wieku, jednak obecna, eklektyczna budowla została wzniesiona w 1902 roku, na polecenie ówczesnego właściciela Grodkowic, Władysława Żeleńskiego. Projektantem pałacyku był znany krakowski architekt, Teodor Talowski. Nad głównym wejściem umieszczony został napis: "Sibi amico et posteritati" ("Sobie, przyjacielowi i potomności"). Wokół dworu znajduje się równie piękny ogród z fontanną. W roku 1945 majątek Żeleńskich przeszedł na własność państwa. Obecnie, dworek stanowi siedzibę dyrekcji Zakładu Doświadczalnego Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.
Związany z legendą o bohaterskiej Justynie, Dąb Batorego znajduje się w Sitowcu. Niestety w 23 maja 2003, w 600-letnie wówczas drzewo uderzył piorun i pierwotny dąb runął, jednak obecnie można podziwiać jego młodego następcę zasadzonego w tym samym roku. Całkiem niedaleko, przy Drodze Królewskiej znajdziemy Dąb Augusta II zasadzony w 1875 roku na miejscu swojego poprzednika, pod którym 27 września 1730 spoczywał król August II wraz z orszakiem myśliwskim. Pierwotny dąb mogło obiąć aż 12 mężczyzn! W pobliżu rezerwatu Gibiel zlokalizowany jest Dąb Jagielloński. Choć mocno nadgryziony przez czas, stanowi on obecnie największy ze słynnych dębów. Niegdyś w tej okolicy znajdował się również Dąb Królewski, jednak drzewo runęło (najprawdopodobniej w 2010 roku) i jego spoczywający w Puszczy pień powoli przechodzi do historii.
13 maja 2006 roku w ogrodach królowej Bony przy Zamku w Niepołomicach posadzono Dąb Papieski upamiętniający 25. rocznicę zamachu na Jana Pawła II. Drzewo ma ciekawy rodowód, bowiem żołądź, z którego wyrosła sadzonka Dębu Papieskiego pochodzi od słynnego dębu „Chrobry” z Dolnego Śląska. Drzewu towarzyszy znajdujący się nieopodal Dąb Kazimierz, posadzony 27 kwietnia 2008 roku dla upamiętnienia 650 rocznicy konsekracji Kościoła w Niepołomicach.
Przy ul. Bohaterów Getta w Niepołomicach zlokalizowany jest zabytkowy cmentarz żydowski założony w drugiej połowie XIX wieku. Pierwotnie powierzchnia nekropolii wynosiła 0,5 ha, jednak po II wojnie światowej została pomniejszona przez okoliczną zabudowę. Na terenie cmentarza zachowało się około 30 nagrobków (wykonanych w piaskowcu bądź marmurze) z napisami w języku hebrajskim, a także fragment oryginalnego zabytkowego muru. Na niektórych macewach można dostrzec symbole korony, świecznika, dłoni oraz przechylonego dzbana. Obok cmentarza znajdowała się niegdyś synagoga, jednak została spalona przez okupanta w 1941 roku. Od 1916 roku kirkut stanowi miejsce spoczynku pierwszego niepołomickiego rabina Józefa Tetelbauma. Znajduje się tu również grób austriackiego żołnierza pochodzenia żydowskiego, Josefa Austerweil z 32 pułku piechoty Landsturmu (podczas I wojny światowej założono tu cmentarz wojskowy nr. 328).
Na terenie Puszczy Niepołomickiej znajdziemy wiele innych ciekawych miejsc pamięci takich jak kapliczki, miejsca pochówku, pomniki. Oto kilka z nich:
© 2008-2016 Puszcza Niepołomicka
Komentarze: