Nie musisz podróżować daleko, bądź posiadać drogiego sprzętu by obserwować dziką przyrodę. Oto kilka wskazówek, które przybliżą ci tajemnice mieszkańców Puszczy Niepołomickiej:
1. Zbierz informacje.
Dowiedz się jakie zwierzęta żyją na wybranym przez ciebie terenie i jakie są ich zwyczaje. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące ich życia codziennego, takie jak zwyczaje żywieniowe, godowe bądź cykl dnia, a także jakie środowisko preferują, tak abyś wiedział gdzie i kiedy masz największą szanse je zobaczyć. Wiele gatunków ptaków to zwierzęta migrujące, dlatego warto przestudiować wiadomości o ich wędrówkach. Zapoznanie się z powyższymi informacjami pomoże ci zidentyfikować zwierzęta oraz zorientować się co robią.
2. Przygotuj się na wyprawę!
Przygotowania i ekwipunek którego będziesz potrzebował zależą od miejsca do którego się wybierasz. Upewnij się, że posiadasz odpowiednią odzież przystosowaną do warunków pogodowych – najlepiej ubierz się warstwowo. Poinformuj rodzinę bądź przyjaciół gdzie idziesz i kiedy zamierzasz wrócić. Poczytaj o obszarze, a jeśli jest to konieczne zaopatrz się w mapę, kompas lub urządzenie GPS. Pamiętaj o zabraniu notatnika, długopisu oraz aparatu fotograficznego aby zapisać swoje obserwacje. Dobrym pomysłem może również okazać się zabranie lornetki.
3. Wstań wcześnie.
Zazwyczaj najlepszą porą do obserwacji zwierząt jest wczesny poranek i wieczór. Zwróć również uwagę na zmiany pogodowe – deszczowy dzień po długiej suszy może okazać się wyjątkowo owocny w obserwacje.
4. Wtop się w otoczenie.
Ubierz odzież kamuflującą dostosowaną do otoczenia lub po prostu załóż ubranie w przytłumionych, ziemistych kolorach – unikaj jaskrawych elementów, które przyciągają uwagę. Unikaj wód kolońskich, perfum, oraz innych pachnących produktów. Przede wszystkim zachowaj ciszę. Ogranicz rozmowy do minimum (używaj sygnałów niewerbalnych jeśli jest to możliwe), stąpaj lekko będąc ostrożnym aby nie robić hałasu. Jeśli zauważysz gatunek, który cię zainteresuje nie wskazuj na niego ręką tylko cicho opisz jego lokalizację osobom towarzyszącym. Podczas obserwacji owadów takich jak ważki czy motyle, zbliżaj się do nich unikając rzucania na nie cienia, gdyż może je to spłoszyć. Pamiętaj o wyciszeniu telefonu komórkowego.
5. Bądź cierpliwy.
Najprawdopodobniej najlepszym sposobem obserwacji dzikiej przyrody jest czekanie aż sama się pojawi. Znajdź komfortowe, częściowo osłonięte miejsce z którego możesz obserwować teren. Możesz użyć specjalnej zasłony, albo po prostu przykucnąć przy ziemi bądź pod osłoną drzew. Bądź cierpliwy. Zwierzęta mogą usłyszeć że nadchodzisz i spłoszyć się lub po prostu wcale się nie zjawić. Jeśli poczekasz wystarczająco długo i cicho, jest duża szansa że cię nie zauważą bądź nie uznają za zagrożenie.
6. Zachowaj ostrożność!
Zazwyczaj najlepiej jest pozostać w jednym sprawdzonym miejscu, jednak czasem możesz zobaczyć zwierzę w oddali i zechcieć zmienić swoją pozycję. Pamiętaj aby pozostać cicho i po zawietrznej stronie. Poruszaj się powoli, pod osłoną drzew lub innych cech krajobrazu. Jeśli zwierzę jest potencjalnie niebezpieczne, nie zbliżaj się i obserwuj je z oddali przez lornetkę lub obiektyw aparatu. Nawet jeśli zwierzę nie stanowi zagrożenia, szanuj je i nie płosz – pamiętaj, że to ty jesteś gościem w ich środowisku. Nigdy nie karm dzikich zwierząt!
7. Patrz i słuchaj.
Większość zwierząt posiada barwy, które doskonale pozwalają im ukryć się w otoczeniu. Wypatruj charakterystycznych kształtów, ruchu, kontrastów kolorystycznych. Czasem warto zatrzymać wzrok nieco dłużej w jednym miejscu. Zarówno przy poszukiwaniu jak i obserwacji dzikiej przyrody osiągniesz lepsze wyniki jeśli nie będziesz polegać tylko na swoim wzroku. Nasłuchiwanie odgłosów lasu (szelestu gałęzi, nawoływań zwierząt, szumu ptasich skrzydeł) pomoże ci zlokalizować danego osobnika. Podczas obserwacji, uważnie słuchaj odgłosów wydawanych przez zwierzęta, aby nauczyć się w ten sposób je rozpoznawać. Zwróć uwagę na pozostawione ślady – często łatwiej jest zidentyfikować dany gatunek właśnie po nich. Obserwuj tropy, ślady żerowania, miejsca lęgowe takie jak dziuple czy gniazda, odchody i wypluwki.
8. Rób notatki.
Zastanów się co robią zwierzęta. Jeśli odpowiednio przygotowałeś się do wyprawy powinieneś wiedzieć już co nie co na temat zachowania obserwowanych zwierząt. Postaraj się zidentyfikować niektóre z nich i zanotuj te, które nie są ci znane. Zapisuj swoje obserwacje: typ zwierzęcia, jego cechy charakterystyczne, miejsce i czas spotkania, cechy otoczenia, warunki pogodowe oraz zachowanie. Załączaj szkice i zdjęcia. Gdy wrócisz z wyprawy, przeglądnij swoje notatki i postaraj się dowiedzieć więcej na temat zaobserwowanych zwierząt.
Jeśli jesteś zainteresowany obserwacją konkretnego gatunku będziesz musiał udać się do miejsca w którym występuje. W przeciwnym wypadku, dziką przyrodę możesz znaleźć niemal wszędzie, nawet w samym środku miasta. Rozważ środki czasowe i finansowe którymi dysponujesz i po prostu wyjdź i spotkaj się z naturą!
Komentarze: